دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

رقابت بر سر تصاحب مرد نیمه عریان شمشیر به دست

شاید نام اسکار در میان منتقدان فیلم و دوستداران جدی هنر هفتم، یادآور سینمای تجاری باشد و به هیج عنوان با “گلدن گلوب” یا “کن” قابل مقایسه نباشد، اما به هر روی به دلیل انتخاب های نیمه شایسته ای که هر از گاهی توسط این آکادمی صورت می گیرد، جایگاه به خصوصی برای خود حفظ کرده، که نمی توان به آن بی اعتنا بود. به بهانه مشخص شدن نامزدهای اسکار سال 2008، لیست فیلم ها را از لحاظ گذراندم و در کمال تعجب دریاففتم که حد اقل سیزده عنوان از آنها را در سینما دیده ام. آنچه در زیر می آید صرفا دیدگاه های یک سینما دوست می باشد و بس.

Charlie Wilson’s War

Philip Seymour Hoffman نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد شده. هرچند که به شخصه بازی تام هنکس را قابل قبول تر می دانم ولی تصور می کنم نقش متفاوت فیلیپ و دیالوگهای سریع او که حاکی از هوش یک مامور زبده CIA می باشد و همچنین بازی روانش در این فیلم که با با نقش های قبلی او هم کمی متفاوت بودند تاثیر بسزایی در انتخاب آکادمی داشته است.

Eastern Promises

Viggo Mortensen هم در نقش مامور undercover بازی بسیار قابل قبولی ارایه داده. ولی افت آخر فیلم و درست در جایی که نیکولای یا راننده در حالی ترقی در مافیای مخوف روسیه، موفق به جلب اطمینان دختر حامل دفترچه خاطرات می شود(دفترچه خاطراتی که اطلاعات زیادی درباره سازمان مافیایی که نیکولای برای آن کار می کند دارد)، به علت ناهمخونی با ریتم فیلم و شتاب زیاد که باورپذیری آن را کم می کند، ضربه زیادی به فیلم زده و شانس او را برای دریافت اسکار کمتر از فیلیپ خواهد کرد.Vigooچوب کارگردانی عجول را خواهد خورد!

The Bourne Ultimatum

نامزد دریافت 3 جایزه در بخش تدوین صدا، میکس صدا و تدوین فیلم شده است. جدا خدا را شکر که Matt Damon را نامزد هیچ جایره ای نکردند. اگر دی وی دی فیلم گیرتان آمد و سیستم سینمای خانوادگی ندارید از دیدن فیلم حذر کنید. چه آنکه من فیلم را هم در سینما و هم در خانه دیده ام و اختلاف از عرش تا فرش است. به خصوص اینکه صدا دالبی نباشد. از ما گفتن.


Juno

و اما کمدی مورد علاقه من. نامزد دریافت جایزه در 4 بخش شده است. طبق پیش بینی من نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن و همچنین بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین فیلم نامه شده است. من جدا به قول این جماعت خارجی انگشتانم را ضربدری می کنم تا اگر جایزه بهترین فیلم از آن این فیلم نشد، حق Ellan Page بازیگر نقش Juno حداقل این وسط پایمال نشود.

Michal Clayton

متاسفانه به دلیل توصیه یکی از دوستان که این فیلم را کسل کننده توصیف کرد از دیدن این فیلم محروم ماندم. نامزد دریافت هفت جایزه شده. در مجله Time هفته پیش در مورد این فیلم آمده بود که دلیل ساخته شدن یک چنین فیلم هایی شجاعت بازیگران توانایی مثل جرج کلونی است. کلونی گفت بود ” زمانی که متوجه شدم که نه تنها برای کیفیت بازی که همچنین در برابر خود فیلم هایی که در آنها بازی می کنم مسئول هستم، شروع به انتخاب فیلم هایی کردم که هیچ کس حاضر به ساختن آنها نبود”. خدا پدر جرج را بیامرزه که حد اقل از سر خودخواهی هنر را یک پله ارتقا می ده.

No Country for old men

نامزد دریافت 8 جایزه اسکار و فیلمی که به عقیده من شایستگی دریافت بهترین فیلم سال را داراست. فیلمی وسترن همراه با وسوسه پول و خشونت که ابدا قابل پیش بینی نیست. با تک تک افرادی که در فیلم کشته می شوند یا با شیر با خط نجات پیدا می کنن یا کشته می شوند، هم احساس می شوید. کاراکتر شخصیت منفی فیلم کاملا پرداخت شده است و ترس را با به هم ریختن ترشحات اسید معده و گرفتگی عضلات ران یا باسن(بسته به انتخاب شما) در تمام مدت فیلم، همراه تماشاگر می کند. نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای Javier Bardem که به عقیده من جایزه هم از آن خود او خواهد شد. فیلم همچنین نامزد سینماتوگرافی، کارگردانی، تدوین فیلم، فیلم سال،تدوین صدا، میکس صدا و بهترین فیلمنامه اقتباسی شده است.

 

Persepolis

انیمیشن ساده و عمیق مرجان ستراپی هم نامزد بهترین انیمیشن سال شده است و با فیلم های Ratatouille و Surf’s Up برای تصاحب این عنوان رقابت خواهد کرد. هرچند اطمینان دارم که در این یک مورد، صد در صد سینمای تجاری غالب خواهد بود و Ratatouille جایزه بهترین انیمیشن را از آن خود خواهد کرد ولی مطمینا همه ما ایرانی ها از صمیم قلب آرزو داریم که برای یک بار هم که شده این افتخار نصیب یک ایرانی گردد. فیلم را در جشنواره فیلم تورنتو دیدم و حظ وافر بردم. دقیقا معکوس آن چیزی را تصویر می کند که غربی ها از ایران در اذهان خود دارند. قطعا این فیلم نقش بسزایی در ترمیم چهره مردم ایران در نظر جهانیان خواهد داشت. فیلم برگرفته از زندگی کارگردان است و ایران بعد از انقلاب را به زیبایی به تصویر می کشد. خواندن کتاب مصورش هم که فیلم نامه بر اساس آن است، گویا بسیار توصیه شده است.

Pirates of the Caribbean: At World’s End

مثل اکثر سه گانه های هالیوودی دچار افت قابل ملاحظه ای نسبت به دو قسمت قبلی خود بود. من که شخصا برای خوردن Nachos با Salsa و Cheese به همراه دیدن بازی جانی دپ به سینما رفتم ولی گویا فیلم نامزد دریافت اسکار جلوه های ویژه و گریم شده است. که به احتمال زیاد جایزه گریم را از آن خود خواهد کرد. زنده باد Captain Jack Sparrow.

3:10 to Yuma

هر چند این فیلم را دو هفته پیش به همراه صرف Taco با Sour Creme و Salsa که از غذاهای مکزیکی محبوب آمریکای شمالی است دیدم و با فضای فیلم همخوانی زیادی داشت ولی تصور نمی کنم دیدنش با قرمه سبزی هم در پنج شنبه شبی در کنار دوستان خالی از لطف باشد. نامزد دریافت اسکار میکس صدا و بهترین موسیقی فیلم.

Transformers

حتی اگر تمام تفریحات دنیا را انجام داده اید و تا سر حد دیوانگی حوصله تان سر رفته است عاجزانه تقاضا می کنم که از دیدن این فیلم حذر کنید. فیلمی دربرگیرنده ویژگی های یک مزبله هالیوودی است که خاطره تلخش تا مدتها شما را آزار می دهد. نامزد دریافت اسکار تدوین صدا و میکس صدا و جلوه های ویژه. فیلمی که اگر هزینه ساختش، صرف تحقیقات واکسن ایدز شده بود قطعا خدمت بیشتری به بشریت قلمداد می شد.

Attonement

پیش قضاوت غلط یک خواهر بر اساس مشاهدات مقطعی و ناقصش، سلسله حوادثی را رقم می زند که شکل دهنده فیلم زیبا وعاشقانه “کفاره” است. دیدن این فیلم به تمام زوجهای شرعی وغیر شرعی اکیدا توصیه می شود تا قدر با هم بودن و عشق همدیگر را بدانند. نامزد دریافت هفت اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن – که البته مسلما از آن این دختر کم سن و سال نخواهد شد-، اسکار کارگردانی هنری، سینماتوگرافی؛ طراحی لباس، موسیقی فیلم، بهترین فیلم و همیچنین بهترین فیلم نامه اقتباسی شده است. از دیگر جذابیت های فیلم نیز می توان به Keira Knightley اشاره کرد که البته در این فیلم غیر از یک حرکت آکروباتیک در کتابخانه، تماشاگران را تا انتهای فیلم ناکام گذاشت.

Surf’s Up

انیمیشنی ضعیف که نه جذابیت Ratatouille را دارد و نه عمق پرسپولیس. اگر بچه کوچک دارید حرف دیگری است ولی اگر گمان می کنید که کوچکترین شانسی برای دریافت جایزه بهترین انیمیشن را دارد، بدانید که مدتهاست که یا انیمیشن خوب ندیده اید و یا اینکه کودک درون خودتان را با بی رحمی تمام، جایی در میانه راه زندگی کشته اید.

Ratatouile

ایکاش این انیمیشن را امسال نمی ساختند تا با دیدن مرجان، بالای سن اسکار بادی به غبغب می انداختیم و احساس غرور سر تا پایمان را فرا می گرفت. داستان موشی که نه تنها عاشق غذای عالی است که آشپز خوبی هم هست. بسیار خنده دار و خوش ساخت. نامزد پنج اسکار که به عقیده من بهترین انیمیشن را از آن خود خواهد کرد.

*این نوشته در ویژه نامه عید روزنامه اعتماد ملی به طبع رسیده است.

10 دیدگاه دربارهٔ «رقابت بر سر تصاحب مرد نیمه عریان شمشیر به دست»

بابا خیلی زحمت کشیدی! منم خیلی خوشحال شدم که تعداد قابل ملاحظه ای از این ها رو دیدم و خیلی های دیگش رو تو صف گذاشتم واسه بعد امتحانات! البته پرسپولیس رو چون واسه یه ایرانی بود کنار گذاشته بودم که با توجّه به رنکش باید برم سراغش.
در هر صورت ممنون.
راستی این Keira هم سن و سال ماست، گفتم در جریان باشی 😉 کیس مناسبیه.

عزيز رحيل ما،راه بهشت سرمدي را رصد مي كند و با ما راز مي گويد…روح بلندش قرین رحمت حق باد

سلام . من تازه وبلاگتو دیدم . یکم آرشیوتو خوندم و البته چون نشانه ی ” کوباندن سر بر دیوار ” بر من حاصل نشد نتیجه گیری هایی کردم و خلاصه سعی می کنم بیشتر بهت سر بزنم . 🙂

سلام
وبلاگتو ديدم عالي بود در ضمن از دختر خانوم ها هركي دوست داره اس ام اس بازي كنيم به اين شماره اس بده
09151304680رضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.