دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مدرسه نیک پرور (راهنمایی موسسه علوی) قسمت اول: ظرفیت علمی

شاید چند سالی است مترصد فرصتی هستم تا خاطرات کمی تلخ و شیرین تحصیل در مدرسه علوی  را قلمی کنم. ورود من به موسسه علوی در دوران راهنمایی صورت گرفت. بعد از انجام امتحانات ورودی و مصاحبه و داشتن معرف معتبر، به مدرسه راهنمایی نیک پرور راه پیدا کردم. به قطع بهترین دوران تحصیلم در ایران به همین دوره ی سه ساله بر می گردد. دوره ای که هم از لحاظ درسی و هم تفریحی از امکانات فوق العاده ای – نسبت به مدارس دیگر در ایران – بهره مند بودم. بخش اعظمی از این امر به نظر من مرهون مدیر شایسته و فرهیخته ای بود که از فقط و فقط از بخت خوش نصیب ما شده بود. دکتر فیاض بخش، انسانی رعنا، ریش تراشیده با ظاهری آراسته و به غایت خوش تیپ از خانواده ای متمول بود که نظام آموزشی مدرسه راهنمایی نیک پرور را متحول کرده بود. طرح پویش که عبارت بود از انتخاب اختیاری کلاس های بعد از ظهر از جمله اتفاقاتی خوش یمنی بود که در زمان مدیریت ایشان به وقوع پیوست. تنوع این کلاس ها در خور توجه بود: از میکروب شناسی ، نجوم، آزمایشگاه فیزیک ، ریاضیات پیشرفته ، کاوش زیست شناسی تا فن بیان و آموزش نویسندگی و نقاشی و آموزش بسکتبال و والیبال.

مهمتر از اینکه به جهت پولدار بودن مدرسه، برنامه های آموزشی این کلاس ها هم یگانه بود. خوب به خاطر دارم که برای کلاس میکروب شناسی. ظرفهای حاوی محیط کشت میکروب را خودمان به سالن غذاخوری بردیم و از صندلی و میزها نمونه برداری کردیم. نمونه ها را در دستگاه گران قیمت کشت میکروب قرار دادیم و در هفته ی بعد شروع به شناسایی میکروب ها با مقایسه ی شکل آنها زیر میکروسکوپ و کتابهای مرجع کردیم. معلم میکروب شناسیمان – که تصور می کنم دکترای بیولوژی از دانشگاه تهران داشت – یکبار به ما یادآوری کرد که نمونه این دستگاه کشت میکرب در آن زمان تنها در دانشگاه تهران موجود می باشد.

نمونه دیگر کلاس کاوش زیست شناسی بود که در آن به جمع آوری و مطالعه حشرات و جانوران می پرداختیم و سفرهایی برایمان ترتیب داده می شد تا در پارک سرخ حصار یا مکان های حفاظت شده دیگر این مظالعات را پیگیری کنیم. یا کلاس نجوم که که با سفر به دماوند و رصد کردن ستارگان و پیدا کردن صور فلکی و ریاضیات نجومی و … آشنا می شدیم. کلاس دیگری را به خاطر دارم که در آن با چوب بالسا هواپیماهای مدل برای پرواز می ساختیم و از پرواز دادنشان لذت می بردیم.

شخصیت مجازی دیگری در مدرسه حضور داشت به نام پروفسور فی-زی-شی. که برگفته از سه کلمه فیزیک،شیمی و زیست شناسی بود. این پروفسور مجازی مرتب برنامه های گوناگون علمی و تفریحی غیر اجباری در مدرسه برپا می کرد. به عنوان نمونه دز یکی از این برنامه ها فیلمی علمی از دیوید سوزوکی در مورد DNA وProject Genome پخش شد و بعد از آن فیلم پارک ژوراسیک را برایمان گذاشتند. به طور کلی سطح علمی و علاقه مندی دانش آموزان را محک می زدند و بالاتر می بردند.

بعد از اتمام سوم راهنمایی به عقیده من هر کسی محک بسیار مناسبی از لیست علاقه ها و استعدادهای خود داشت که کمک فوق العاده ای برای انتخاب رشته در دانشگاه و تعیین آینده ی حرفه ای بود. من در همان دوران با وجود علاقه وافر به ادبیات و مطالعات زیادی که با راهنمایی پدر عزیزم انجام داده بودم فقط و فقط به دلیل واقع بینی بیش از حد، هدفم را رشته ای حول و حوش کامپیوتر قرار دادم.

 

33 دیدگاه دربارهٔ «مدرسه نیک پرور (راهنمایی موسسه علوی) قسمت اول: ظرفیت علمی»

نکته جالب این بود که دکتر فیاض بخش به دلیل تحصیل در آلمان در اون مقطع زمانی حضور فیزیکی زیادی تو مدرسه نداشت و بعضا ماه ها در مدرسه نبود

و البته بسیاری از اون طرح های خوب مثل پویش با دوام نبودند و بعد چند سال منحل شدن

نباید از فعالیت های بسیار خلاقانه افرادی که بسیار پر انرژی کار می کردن مثل آقای علاء نوری ( تو فعالیت های آزمایشگاهی و همون پرفسور فی زی شی و …) چشم پوشی کرد یا آرشیو فیلم خوبی که مدرسه تو اون زمان و با امکانات محدود اون زمان داشت که آقای هاشمی تاثیر زیادی در این قضیه داشت و …

نقاط ضعف زیادی هم بود مثلا در آموزش کامپیوتر و یا در دروس اصلی خود مدرسه مثلا ریاضی دوم و سوم خیلی خوب ارائه نشد

سلام کمال جان
واقعا این دغدغه ی این چند سال من بوده که دور و نزدیک به تدریس و مدرسه و دانش آموزان در ارتباط بوده ام از دبستان گرفته تا راهنمایی و دبیرستان. واقعا حیف شد که این سیر در دبیرستان پیگری نشد. واقعا گاهی حواشی در مواقع اضطراری ارزشی بیش از متن پیدا می کنند.
اما نکته ی مهم و قابل ذکر این است که خوب است بدانی کلاس های پویش محصول ابتکار و خلاقیت جناب آقای بهنودی و جوهرچی بود که با تأخیر و تعطیلی چند ساله دوباره چند سالی است که راه افتاده است.
زیاده عرضی نیست. یاعلی

سلام من از بچه های دوره ی 48ام. من عاشق نیک پرور بودم و هستم. الان مشهد طلبه ام. دوست دارم یه روز منم یکی از کسایی باشم که اونجا بچه ها رو با عقایدمون آشنا کنم. آخه بخش زیادی از عقاید من تو نیک پرور کامل شد.

علوي بهترين مدرسه در ايران است و بهترين معلم ها از جمله آقاي حسين زاده و آقاي دهقان.

من هم دوره ی دو نفر بالا و مشغول تحصیل در نیک پرور هستم.به طور خلاصه علوی و معلم هایش در عین بی رحمی،فوق العاده هستند،از جمله آقای حسین زاده.

با سلام سالها پیش نوار کاستی شامل سرودهایی در وصف مولا علی (ع) از آشنایی دور هدیه گرفتم که بسیار زیبا بود وخیلی هم گوش میدادم اما یک روز یکی از دوستانم آن را به امانت برد وبا بهانه خرابشدن کاست حتی لاشه آن را تحویلم ندادسالها از آن ماجرا میگذرد نه دیگر به آن آشنا دسترسی دارم ونه هوای آن سرودها ازدلم بیرون رفته خیلی جستجو کردم حتی بارها در قم دنبال نوارش بودم چون فکر میکرم در آنجا تولید شده باشد در تمام این سالها قسمتهایی از سرود را که در ذهن داشتم با خود زمزمه میکردم و همیشه بخاطر از دست دادن آن نوار افسوس میخوردم و چشمم همچنان دنبالش بودتا اینکه با جستجوی بسیار در اینترنت و دانلود سرودهای مختلف توانستم به چندتای آنها در قالب ویدئویی دست پیداکنم اما هنوز هم دنبال تمام آتها بودم و هنوز هم نمیدانستم منبع آنها کجا بوده تا اینکه درجستجو های بیشتر بطور اتفاقی در سایت آپارات شخصی به نام محمد با قراردادن برخی از آنها منبعشان را دبیرستان علوی ( نیک پرور) 13رجب 77 و جایی هم78 ذکر کرده بود با جستجوی این منبع به وبلاگ شما رسیدم و از شما عاجزانه تقاضا دارم اگرآن سرودها را در اختیار دارید بطور کامل فایل صوتی ان را برایم ارسال دارید تاهم این بنده خدا را شاد کرده باشی هم سبب آمرزش بنده ای دیگر شده باشید چون من هیچگاه نتوانستم کسی را که نوارم را به امانت برد ببخشم ضمنا آن نوار جلدی زرد رنگ داشت و فکر میکنم نام علی(ع) روی آن نوشته بود (یا غدیر)و برخی از شعر هایش این بود :امروز اگر دست علی تودست… و دلم میخاد که امشبو توحرمش لونه کنم کنار ایون طلا با علی درد دل کنم… جانم علی جانم علی…ای شهسوار لافتی…. اگراین کار را برایم بکنید یا مرا در یافتن آن راهنمایی کنید دعایتان میکنم وپیشاپیش بسیار سپاسگذارم hoda_arman@yahoo.com

اولین روزایی که با آقای حسین زاده آشنا شدم یه چهره ی عصبانی و سختگیر تو ذهنم نقش بست…
ولی الان میگم اگه سال دوم و سوم راهنمایی با آقای حسین زاده نبودم الان به اینجا نمیرسیدم.
آقای حسین زاده فوق العاده ترین معلم راهنمایی بودن که تا حالا داشتم. فکر کنم از کامنت هایی که بچه های بالا گذاشتن معلوم باشه که این نظر همه ی بروبچ پنجاه و شیشه. ای کاش سال اول راهنمایی هم ایشون با ما بود و ای کاش باهامون دبیرستان هم میومد…
و حتما معلم هایی مثه آقای دهقان، آقای عادل و … خیلی به یاد موندنی بودن.

من خاطرات خیلی خوشی با بچه ها تو مدرسه داشتم و دارم و خیلی از عقاید دینیم اونجا شکل گرفت.

راستی بهترین سفری که رفتم هم سفر مشهد سال سوم بود که میتونم بگم فوق العاده بود.
ایمیل شخصیم که پایین نوشتم فکر کنم راه خوبی باشه واسه ارتباط بچه ها باهام بعد فارق تحصیلی (ان شاء الله)

من از پیش دبستانی در مدرسه علوی بودم. و واقعا اگر بخواهم بهترین دوره تحصیلی ام را نام ببرم، نیک پرور بهترین دوره بود. البته هیچ کس معصوم نیست و مدرسه علوی هم مشکلاتی داشت، اما وجود معلم راهنمای خوبی در 3 سال تحصیلم (جناب آقای فرخی) موجب علاقه زیاد من به این مدرسه است. البته وجود اساتیدی گرانقدر مثل آقایان دهقان، عادل و اساتید دیگر موجب علاقه هرکسی به این مدرسه راهنمایی میشود و ناگفته نماند مدیر بسیار خوبی مثل جناب استاد کاظمی که همواره به من لطف داشته اند. صد ها بار حیف که توفیق حضور در دبیرستان علوی را نداشته ام. حلالیت میطلبم از همه دوستانم. یاعلی

من از پیش دبستانی در علوی درس خواندم والان در نیک پرور درس میخوام معلم های علئی عالی هستند مخصوصا آقای دهقان
،آقای حسین زاده و آقای حزاوه
از طرف یک پنجاه و شیشی

من یک پنجاه هشتی ام . جدید ترین دوره ای هستیم که در نیک پرور درس می خوانیم . ما را هیچ وقت در راهنمایی به حساب نمی آورند . چون ششمی هستیم. همیشه می گویند : شما هنوز جزو این مدرسه نمی باشید . امید وارم هر چه زودتر راهنمایی شویم.آقای مجاب بهترین معلم دنیا است.

سلام . معلم های علوی واقعا زحمت کش هستند . مخصوصا استاد حسین زاده که خیلی هم مهربان اند بچه های قبلی حق تشکر و تمجید را ادا کرده ان کمی هم انتقاد:
2) خیلی فضای فکری اش بسته است
بچه ها اجازه و جای بحث و گقتگوی عقیدتی ندارند
با تشکر

من نمی دونم این جا 56 باران شده ؟؟؟

فقط یک نکته ای این سایت به قبرستان وبلاگا پیوسته شما انقدر توش نظر می ذارینا

دوست دارم ببینم چند نفر از شماها را سال بعد توی دبیرستان می بینم

منم از اول دبستان تو مجموعه علوی بودم بهترین سال تحصیلم 2راهنمایی بود اینجا از اقای ثباتی وبقیه معلمان که زیاد اسامیشون یادم نیست تشکر میکنم

سایت بد نیست . ولی حداقل برای اینکه سایت خشک نشه یه عکسی یه چیزی بذارید . از طرف یه ۵۶ مظلوم

سلام مدرسه فوق العاده ایه. خصوصا برخی امتحاناتش. بعضی معلماشم حرف ندارن مثل: آقای عادل ،آقای اصغر حسینی و… امسال سال سوم راهنمایی را می گذرانم. همچنین باید بسیار از آقای کرباسچیان تشکر کنم. مدرسه ای با چنین معلمایی تو دنیا تکه.

سلام ما در دوره 57 علوی درس می خوانیم و آخرین دوره راهنمایی در علوی هستیم احساس خوبی هست چون آخرین دوره راهنمایی هستیم از پیش دبستانی تا حالا دوست های زیاد و خوب و صمیمی ای پیدا کرده ام که در هیچ کجا چیزی مثل آنها پیدا نمی شودمدرسه اش هم بی نظیره.

سلام
به نظرمن بچه های نیک پرور فوق العاده هستند
باهوش- مؤدب- متدیّن
تو هیچ مدرسه دیگه ای چنین بچه هایی نداشتم
بایداز پدر مادرهایی که چنین دسته گلهایی رو تربیت کردن تشکر کرد

من و پدرم که درحال خواندن این نوشته ها بودییم واقعا لذت بردیم . به نظر من درسال دوم راهنمایی جناب آقای مخدومی بهترین کمک راهنما بود . ان شاء الله همیشه سلامت باشند.

واقعا وقتی آدم این نوشته هارا می خواند به یاد مظلومیت امام حسین در دشت کربلا می افتد ما بچه ها باهم هستیم اما آن مام بی کس در گودال قتلگاه …
محرم سال 92 بر شما تسلیت باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.